Plenery (po)ślubne – czyli gdzie i kiedy zorganizować plener.

Plenery (po)ślubne – czyli gdzie i kiedy zorganizować plener.

posted in: Blog | 0

Miejsca i pomysły na plener

Na pytanie: gdzie Para Młoda może zrobić plener, odpowiadamy: gdzie tylko zechce! Plener ślubny to odzwierciedlenie tego, co Wam w duszy gra. Niezależnie czy ma mieć charakter romantyczny i nastrojowy, czy też zwariowany i dynamiczny, plener to niewątpliwie wyśmienity sposób na wykorzystanie oryginalnych pomysłów i kreatywności. To miejsce, w którym można utrwalić Wasze wspólne pasje i zainteresowania – znajdując się w bliskim Waszemu sercu otoczeniu, będziecie się czuli jak ryba w wodzie, a wspólne hobby to świetny temat do sesji.

Jeśli zdarzy się jednak tak, że brak Wam koncepcji, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdać się w pełni na fotografa. Wszystko jest kwestią wcześniej przeprowadzonej rozmowy, a fotograf ślubny z racji swojego doświadczenia posłuży pomocą i obsypie Was szeregiem pomysłów. A jest ich naprawdę mnóstwo: stare pałacyki, zamki, niesamowicie klimatyczne rynki takich miast jak Wrocław czy Kraków, tajemnicze uliczki, parki, alejki, plener miejski, industrialny, wiejski, we wnętrzach, nad morzem lub górach. Wybór jest ogromny.

Będą już w plenerze, pamiętajcie by nie trzymać się sztywno wcześniej założonego planu. Nie ograniczajcie się tylko do jednego miejsca, ale wykorzystajcie pełny potencjał lokalizacji w jakiej się znajdujecie. Dlatego jeśli stoicie w polu kukurydzy, a nieopodal znajduje się las, strumyk, sad, czy łąka pełna kwiatów nie bójcie się improwizować i skorzystajcie z tego, co się wokół Was znajduje – dzięki temu zdjęcia będą bardziej różnorodne i urozmaicone. Pamiętajcie, że fotografia ślubna nie musi być idealna, a Wy nie musicie być śmiertelni poważni. Liczy się spontaniczność, naturalność oraz to żebyście dobrze i swobodnie czuli się w danym miejscu.

Aby urozmaicić plener warto zawczasu zaopatrzyć się w różnego rodzaju rekwizyty i gadżety. Mogą to być zarówno ozdobne parasolki, wachlarze, balony, tabliczki z hasłami, mydlane urządzenia do robienia baniek, jak i akcesoria stricte związane z Waszymi zainteresowaniami. Jeśli jesteście zapalonymi rowerzystami – niech to będą rowery, jeśli biegaczami – trampki na nogach mile widziane! Czasem jednak piękno miejsca, w którym się znajdujecie broni się samo, nie warto wtedy przesadzać z dodatkowymi przedmiotami.

Fotografia slubna_plener_wsstudio_22

Termin – wyścig z czasem

Decydując się na plener ślubny, musicie wybrać, czy chcecie go wykonać w dniu ślubu czy już po ceremonii. Jednak mówiąc szczerze, wyboru tak naprawdę nie ma. Ogromnie trudno pogodzić odbywające się jednego dnia ślub i sesję plenerową. Choćbyśmy nie wiadomo jak kombinowali, ta opcja jest skazana na porażkę.

Należy sobie zdać sprawę z tego, że ślub oraz następujące po nim wesele, to wydarzenia w mniejszym bądź większym stopniu stresujące. Nie ma sensu dokładać sobie kolejnego zmartwienia w postaci ograniczeń czasowych związanych z sesją plenerową. Sesją, której absolutnie nie sprzyja pośpiech, a która aby była przyjemnością wymaga czasu, skupienia i swego rodzaju luzu. A na sesję ślubną w wymarzonym plenerze nie dość, że trzeba przecież dojechać, to jeszcze należy doliczyć czas na powrót na salę weselną, nie mówiąc już o tym, że sama sesja również trochę trwa. Istny wyścig z czasem. Ponadto przyjęcie weselne, na którym przez kilka godzin para młoda jest nieobecna, to nie najlepsze rozwiązanie. Warto sobie tego oszczędzić.

Dlatego też ślubne plenery wykonywane są często kilka dni albo nawet tygodni po ślubie. Wtedy emocje związane z ceremonią opadają, znika presja czasu, panuje większa swoboda, a wszyscy są bardziej wyluzowani. A jeśli w jakichś nagłych i niespodziewanych okolicznościach suknia ślubna albo garnitur zostaną ubrudzone, to będzie lżej na sercu, że nie trzeba się tak pokazywać gościom weselnym. 😉

Fotografia slubna_plener_wsstudio_13

Fotografia slubna_plener_wsstudio_03

 

Kapryśna aura

Pogoda rządzi się swoimi prawami – bywa zmienna i zaskakująca. Może się zdarzyć tak, że nasze plenerowe plany spalą na panewce. Jeśli się już tak stanie, że pogoda jest zgoła odmienna, od tej jaką zakładaliśmy, nie róbmy niczego na siłę i po prostu przełóżmy plener. W końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i obydwu stronom (zarówno Wam, jak i fotografowi) zależy na dobrze wykonanych zdjęciach.  Dlatego zamiast sztywno trzymać się wcześniej założonego planu i ruszać w plener niemalże z duszą na ramieniu, warto sesję ślubną wykonać innego dnia. Wyjątkiem mogą być  oczywiście sesje ślubne wykonywane w deszczu (dla odważnych 😉 ), wtedy deszcz jest jak najbardziej wskazany.

Fotografia slubna_plener_wsstudio_11 Fotografia slubna_plener_wsstudio_18 Fotografia slubna_plener_wsstudio_19