Jak ważne są detale w fotografii ślubnej

Jak ważne są detale w fotografii ślubnej

posted in: Blog | 0
Stare i wszystkim dobrze znane przysłowie głosi, że “diabeł tkwi w szczegółach”. Z pozoru wydawać by się mogło, że ta głęboka mądrość nie wiele ma wspólnego z fotografią ślubną i nijak nie znajdzie swojego przełożenia na zdjęciową relację. Jednak nic bardziej mylnego, bo tak jak Wrocław krasnalami stoi, tak obowiązkowym punktem ślubnego reportażu są szczegóły i detale, które stanowią tak naprawdę wisienkę na torcie. Weselnym, a jakże. 😉
      Zarówno ceremonia ślubna, jak i następujące po niej wesele, obfituje w ogrom detali i starannie dobranych dodatków. Pominięcie ich byłoby wielkim błędem i jeszcze większą stratą dla całości fotoreportażu wykonywanego tego szczególnego dnia. Dlatego tak ważne jest, by każdy drobiazg został uwieczniony na zdjęciach. Wszystko spoczywa oczywiście na barkach odpowiedniego fotografa ślubnego, którego bystre oko dostrzeże, a zwinne palce uchwycą drobne elementy bądź wszechobecne emocje. (Czym się kierować przy wyborze fotografa na wesele pisaliśmy w poprzednim poście).

1. Detal detalowi nierówny.

      Należy wiedzieć, że detale to nie tylko te z kategorii czysto symbolicznych jak np.: obrączki, pieniądze lub płatki kwiatów usypywane pod nogi wychodzącym z kościoła Nowożeńcom albo witanie „młodych” chlebem i solą, ale również te, które wydawać by się mogło nie mają wielkiego znaczenia, gdyż są elementem czysto dekoracyjnym. Czasem nawet nie rzucają nam się od razu w oczy, lecz  bez wątpienia są nierozerwalną częścią ceremonii. Mowa tu chociażby o bukiecie ślubnym, wszelkiego rodzaju zbliżeniach na zdobienia przy sukni Panny Młodej, fragmentach butów wystających spod sukni, butonierce Pana Młodego, oryginalnej weselnej rejestracji na samochodzie lub drobiazgowo i finezyjnie udekorowanych stołach czy torcie weselnym. Lecz detale to nie tylko to, co namacalne. To także uronione łzy, gesty, spojrzenia  i emocje, których w tym szczególnym dniu nie brakuje. Wypisane na twarzach gości weselnych wyrażają więcej niż tysiąc słów. Często trudne do uchwycenia, bo zmieniające się jak w kalejdoskopie, są istotnym ogniwem każdej ślubnej fotorelacji.

2. Znaczenie detali.

       No dobrze, ale dlaczego te wszystkie detale i inne drobiazgi są tak ważne? Ponieważ niejednokrotnie to one budują klimat i kreują odpowiednią atmosferę tego wyjątkowego dnia jakim jest dzień ślubu. Są dopełnieniem całości fotografii ślubnej. Drobny szczegół uchwycony przez spostrzegawczego fotografa może wzbudzić dodatkowe emocje, przywołać wspomnienia, weselny klimat, a także przypomnieć smak i zapach. Detale nie muszą grać pierwszych skrzypiec. Mogą wkomponować się w tło dla danej osoby i być ciekawym uzupełnieniem kadru. Umiejętnie i odpowiednio wykorzystane uatrakcyjniają i ubarwiają ślubny album, wywołują zachwyt oraz zaskoczenie, jednocześnie nie pozwalając wedrzeć się do środka nudzie.
Dzięki detalom w fotografii ślubnej można z powrotem przenieść się do dnia ślubu, przywołać niepowtarzalne chwile towarzyszące uroczystości oraz poczuć ducha ceremonii. Wystarczy jedno spojrzenie na detale, by dać się poprowadzić przez wyjątkową i niesamowitą aleję wspomnień.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.