Fotograf ślubny – jak dobrze wybrać ?

Każda para, która zamierza się pobrać staje prędzej czy później przed tym dylematem – jak wybrać dobrze fotografa ślubnego, czy w ogóle warto płacić za fotografa w erze łatwej dostępności profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Teraz co drugi gość weselny będzie zaopatrzony w podstawowy sprzęt i na pewno podaruje zdjęcia na pamiątkę.

– Na początek należy postawić sobie pytanie – Czy wynająć profesjonalnego fotografa na wesele?

Ślub i wesele to niekończące się wydatki więc młodzi często szukają różnych oszczędności. Także fotograf ślubny to niemały koszt – na dobre zdjęcia ślubne trzeba wydać ok 2000 zł.

Warto jednak zastanowić się czy aby na pewno liczyć na zdjęcia od gości? Po pierwsze – może się okazać, że zdjęcia będą dużo niższej jakości niż Państwo Młodzi się spodziewali. Czy na pewno wypada obarczać gości dodatkowym obowiązkiem? Przecież oni przyszli się pobawić, wytańczyć i ich uwaga nie będzie skupiona na tym żeby Państwu Młodym zrobić jak najlepsze zdjęcia.

Angażując zawodowego fotografa ślubnego młodzi mają prawo wymagać iż będzie on skupiony przede wszystkim na tym by wykonać jak najlepiej swoją pracę.

Od zawodowego fotografa dostaniemy odbitki, albumy – a wujek najwyżej da nam płytę CD ze średnimi, nieobrobionymi zdjęciami.

Każdy ślub to miesiące przygotowań, planowanie, wybieranie miejsca zabawy, menu weselnego, szukanie pięknych kreacji, bukietów itp. Niewątpliwie będzie to jeden z najważniejszych dni w życiu, czy nie warto więc uwiecznić tego na dobrych fotografiach ślubnych, które będą cieszyć oko przez lata?

Jak zatem podejść do tematu wyboru odpowiedniego fotografa?

– Przede wszystkim dokładnie obejrzeć portfolio fotografa – zobaczyć czy jego styl, retusz, ujęcie kadrów nam odpowiada. Fotografie mają się podobać przede wszystkim Wam.

– Zwrócić uwagę na zdjęcia z kościoła i wesela – czy fotograf ma opanowane kwestie techniczne fotografowania w warunkach trudnych – ciemnych salach weselnych, itp

– Czy fotograf posiada upoważnienie zezwalające na fotografowanie w kościele

– Sprawdzić referencje lub popytać znajomych – czy inni są zadowoleni z usług danego fotografa, czy fotograf wywiązuje się z terminów itp.

– Spotkać się z wybranym fotografem i sprawdzić czy odpowiada nam również jako osoba – to niezmiernie istotne żeby mieć do niego zaufanie i czuć się swobodnie w jego obecności. Nie może być tak, pomimo iż zdjęcia, które wykonuje podobają się to fotograf swoją osobą sprawia iż para czuje się niekomfortowo.

– Poprosić fotografa o pokazanie przykładu całego materiału jaki jest oddawany parom młodym.

– Zwrócić uwagę jakie dostępne są opcje przekazania zdjęć – jakość fotoksiążek, fotoalbumów itp. Warto oddać projekt takiej fotoksiążki fotografowi, który zrobi to sprawnie i estetycznie.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.