Dlaczego dwóch fotografów podczas  ślubu sprawdzi się lepiej niż jeden?

Dlaczego dwóch fotografów podczas ślubu sprawdzi się lepiej niż jeden?

posted in: Blog | 0
Ceremonia ślubna wraz ze wszystkimi wydarzeniami towarzyszącymi, to jedna najwspanialszych i najbardziej zapadających w pamięć chwil z życia każdej Młodej Pary. Wymaga niezwykłej dbałości o szczegóły. To oczywiste. Zresztą o detalach i szczegółach w fotografii ślubnej pisaliśmy już na naszym blogu, o tutaj klik. Zarówno przygotowania do ślubu, jak i sama uroczystość oraz następujące po niej wesele obfitują w ogrom detali, starannie i pieczołowicie dobranych dodatków, ulotnych chwil i kłębiących się emocji. Pominięcie ich byłoby wielkim błędem i jeszcze większą stratą dla całości fotoreportażu wykonywanego tego szczególnego dnia. Dlatego też tak ważne jest, by każdy drobiazg został uwieczniony na zdjęciach. Wszystko wtedy spoczywa na barkach odpowiedniego fotografa ślubnego… a najlepiej dwóch.


W dzisiejszym wpisie chlelibyśmy skupić się właśnie na tym zagadnieniu i przedstawić Wam powody, dla których, naszym zdaniem, para fotografów na wesele (i nie tylko) sprawdza się lepiej od fotografa pracującego w pojedynkę oraz jak przekłada się to na finalne dzieło jakim jest reportaż z ceremonii ślubnej.

Nie oszukujmy się, planując wszystkie okołoślubne bądź okołoweselne wydarzenia, przygotowując wszystko w najdrobniejszych szczegółach, chcemy by każdy element naszych przygotowań został zauważony, doceniony i uwieczniony na zdjęciach. Na nic się to jednak zda, jeśli część rzeczy zostanie pominięta lub przegapiona. Bardzo pomocna jest wtedy wspólna praca dwóch fotografów, którzy razem mają zdecydowanie zwiększone szanse uchwycenia tego co ulotne. I nie ma znaczenia czy jest to kameralna uroczystość, czy wielkie przyjęcie, którego miejscem akcji jest Kraków, Szczecin, czy Wrocław – fotografia ślubna wykonana na dwie pary rąk, to zawsze większe możliwości. Poniżej opisujemy powody, dla których warto zdecydować się na duet fotografów.

FOTOGRAFIA_ŚLUBNA_WROCŁAW_Monika I Piotr_ 003

34

1. Bycie w dwóch miejscach jednocześnie

Okazje nie czekają na fotografa, wręcz przeciwnie – to jego zadaniem jest wykorzystywanie nadarzających się okazji poprzez wyłapywanie wyjątkowych momentów oraz szczególnych chwil. Podczas przygotowań do ślubu oraz na samym ślubie i weselu akcja toczy się niezwykle szybko i nieoczekiwanie. Jeżeli fotograf pracuje w pojedynkę, różne rzeczy mogą mu najzwyczajniej w świecie umknąć. Kiedy jest ich dwóch, nie narażają się na takie niedogodności, bo czego jeden nie zdąży uchwycić, sfotografuje to drugi.

Najprostszym sposobem mogącym uzmysłowić jak praca dwóch fotografów korzystnie wpływa na ślubną fotorelację, jest podzielenie całego dnia na 3 najważniejsze wydarzenia:

Przygotowania do ślubu – dwóch fotografów może być w tym samym czasie w dwóch różnych miejscach. Podczas, gdy jeden skupia się na udokumentowaniu przygotowań Panny Młodej i uwiecznia jej przygotowania, drugi w tym samym czasie towarzyszy Panu Młodemu. Bez zbędnego chaosu, bez noża na gardle, że coś się pominie. I nie ma znaczenia czy akcja toczy się przez ścianę, na osobnych piętrach, czy w dwóch różnych domach – z łatwością i bez przeszkód rejestrujemy to, co dzieje się w osobnych miejscach. A kiedy będzie już po wszystkim, to każdy z Małżonków będzie mógł zobaczyć przebieg akcji u drugiej połówki.

AW_ 057a

2

Ceremonia – ślub, a szczególnie przysięga małżeńska, to najbardziej wyczekiwany przez wszystkich moment – moment absolutnie nie do powtórzenia. We dwójkę mamy możliwość fotografowania tego, co się dzieje bezpośrednio przy ołtarzu, czyli np. wypowiadanie przysięgi albo zakładanie obrączek, ale i w dalszej części kościoła – dokumentując często wzruszające reakcje rodziny i przyjaciół.
Oprócz tego zyskujemy szanse na przygotowanie zdjęć z perspektywy zarówno Panny Młodej, jak i Pana Młodego. Każde z nas może stanąć po przeciwnych stronach świątyni i skoncentrować się na wybranej osobie. Ponadto, gdy jedno z nas robi zdjęcia Panny Młodej kroczącej przez kościół, drugie może skoncentrować się na już czekającym przy ołtarzu narzeczonym.

Sytuacja wygląda mniej więcej tak, jakbyśmy obracali się w dwóch równoległych światach. Jeden stanowi główny motyw i dotyczy tego co się dzieje z Parą Młodą. A drugi dotyczy wszelkich detali i szczegółów oraz tego co odbywa się w dalszej perspektywie.

FOTOGRAFIA_ŚLUBNA_WROCŁAW_Monika I Piotr_ 040

FOTOGRAFIA_ŚLUBNA_WROCŁAW_Monika I Piotr_ 041

Fotografia slubna_ceremonia_wsstudio_15

Wesele – najbardziej dynamiczny segment całego dnia. W wielu miejscach równocześnie dzieją się różne rzeczy, na które musimy być czujni i przygotowani. Pierwszy taniec, krojenie tortu, rozmowy, wszechobecna zabawa, niespodzianki, szybkie zwroty akcji, podczas których dokumentujemy emocje, reakcje, uśmiechy. Niektóre sytuacje Państwo Młodzi będą mieli okazję zobaczyć po raz pierwszy dopiero po weselu. Dzięki naszej wspólnej pracy umożliwiamy im obejrzenie tego, co działo się w każdym momencie ich przyjęcia.

Przykładów kiedy przydaje się dwóch fotografów można mnożyć. Wyjście z kościoła, składanie życzeń przez gości, przyjazd Młodych na salę weselną – każde z wydarzeń towarzyszących uroczystości ślubu zyskuje, gdy jest fotografowane przez dwie pary rąk. Jedno z nas poświęca swoją uwagę Parze Młodej i ich emocjom, a drugie koncentruje się na ogólnym obrazie sytuacji. Dzielimy się umiejętnie pracą, dzięki czemu nic nie umknie naszej uwadze.

2. Mniej zamieszania

Ktoś mógłby sobie pomyśleć, że dwóch fotografów, to dwa razy więcej zamieszania i potykanie się o własne nogi. Nic bardziej mylnego, bo pracując we dwoje dzielimy się obowiązkami i nie ma potrzeby latania z miejsca na miejsce żeby uchwycić w kadrze coś interesującego. Dzięki rozłożeniu pracy na dwie osoby, możemy wykonywać powierzone nam zadanie niezauważenie, nie skupiając na sobie niepotrzebnej uwagi i bez biegania wte i wewte. Możemy spokojnie oddać się fotografowaniu nie kumulując dodatkowych sytuacji stresowych.

AW_ 136

AW_ 142

3. Komfort i mniej stresu

Dwóch fotografów na weselu daje gwarancję, że każdy moment, każda chwila i każdy szczegół warty uwiecznienia, rzeczywiście zostanie uwieczniony. Daje to swego rodzaju komfort (co ważne, również i Parze Młodej), bo pewnych rzeczy po prostu nie da się przewidzieć. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś przypadkiem kogoś nie szturchnie, czy ktoś nie wpadnie w kadr w najmniej odpowiednim momencie albo nie zamknie oczu wtedy kiedy nie powinien. Pracując we dwójkę mamy spokojne głowy, że wszystko zostanie złapane w kadr, bo tam gdzie jedno z nas się spóźni, drugie zdąży.

Nie mówiąc już o tym, że jeżeli jednemu fotografowi coś nie zadziała, zepsuje się albo, np. skończy się karta, sytuację ratuje wtedy osoba drugiego fotografa, który może działać bez straty dla fotoreportażu.

4. Większa kreatywność

Każdy fotograf ma swój sposób patrzenia na kadr i swoją koncepcję na poszczególne ujęcia. Decydując się na duet fotografów mamy gwarancję różnorodności kadrów i większej liczby zrealizowanych pomysłów, a same zdjęcia są ciekawsze i bardziej kreatywne. Dwa obiektywy, to dwa pola widzenia, a to z kolei dużo większe możliwości łapania niebanalnych ujęć oraz wykorzystanie w najwyższym stopniu możliwości fotografowania z dwóch perspektyw.

60

57

Canon-5D-Mark-III-vs-Nikon-D800-which-one-is-better

5. Różnorodność sprzętu

Fotografowie dysponują zawsze własnym profesjonalnym sprzętem fotograficznym wyposażonym chociażby w osobne obiektywy. Mając dwóch fotografów, skutkuje to różnorodnością ujęć, nie ma monotonii, a powstały fotoreportaż jest bardziej urozmaicony. W momencie, gdy jedno z nas fotografuje szerokie plany lub gra perspektywą, drugie może mieć rękę na pulsie fotografując bieżące wydarzenia lub detale i drobne elementy.

Mamy nadzieję, że przytoczone przez nas argumenty będą pomocne przy podejmowaniu decyzji o wyborze liczby fotografów. Dwójka fotografów na ślubie to rozwiązanie zdecydowanie bardziej korzystne, dzięki któremu my jako fotografowie zyskujemy swobodę artystyczną oraz większe możliwości, a Wy gwarancję uwiecznienia wszystkiego na wyjątkowych i kreatywnie zrealizowanych zdjęciach. Fotografując we dwoje otrzymujemy dwa razy więcej materiału, co pozwala nam na wybranie prawdziwych fotograficznych perełek, mamy też okazję przedstawienia wydarzeń kobiecym i męskim okiem. Tworzymy zgrany, profesjonalny zespół, w którym każde z nas zna swoje możliwości i wykorzystuje je do maksimum. Wszystko po to, by dostarczyć naszym Klientom wyjątkowe reportaże z ich Dni Ślubu.

W końcu co dwie głowy, to nie jedna 😉

KK_ 289 KK_ 272

27